Kapat

Sigortam Cepte Anadolu Sigorta

İNDİR
Kapat

Sigortam Cepte Anadolu Sigorta

İNDİR

Geçtiğimiz hafta İstanbul’da gerçekleşen sel felaketi konut ve işyerlerinin yanısıra araçlarda da önemli miktarda hasara neden oldu. Anadolu Sigorta yaşanan sel felaketinin hemen ardından sigortalılarını SMS ile bilgilendirirken, kısa süre içerisinde hasar ödemelerine de başladı.

18 Temmuz’da İstanbul’da yaşanan afet derecesinde yağış sonucunda meydana gelen sel nedeniyle, araç, işyerleri ve konutlarda ciddi boyutta hasar yaşandı. Sabah saat 07.00 civarında başlayan sağanak yağışın saat 9.00’da şiddetli yağışa dönüşmesi sonucu Temmuz ayı yağış ortalamasının iki katı üzerinde yağış gerçekleşti. Selin verdiği hasar sadece konut ve binalarla sınırlı kalmayıp trafikte seyir halinde hatta otoparklarda bulunan araçlarda önemli hasarlara yol açtı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Fatih Gören: “Yoğun yağışın ardından yaşanan sel felaketinin ilk dakikaları itibariyle sigortalılarımızın yanındaydık. Bir yandan SMS yoluyla sigortalılarımızı hasar ihbarı konusunda bilgilendirirken, web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız aracılığıyla da sigortalılarımıza ulaştık. Sel felaketiyle ilgili ilk kasko ödememizi de 3 gün gibi kısa bir süre içerisinde bir pert araç için gerçekleştirdik. Sel felaketi sonucu açılan yaklaşık 100 adet oto hasar dosyamız bulunuyor.

Sel, su baskını gibi felaketler hepimizin aklına öncelikle konut ve iş yeri hasarlarını getiriyor. Uzun zaman önce sel haberi görüntüleri, bodrum katlardan kova ile su boşaltan insanlardan ibaretti. Ancak iklim değişiklikleri ve araç sayısındaki artış sonucu her sel felaketinde yollarda yüzen, kapalı otoparklarda mahsur kalan araçlar haber olmaya başladı. Bu tür durumlara karşı hazırlıklı olmak için öncelikle araçlarımızın kasko sigortası olmalı. Sigortamızı yaptırırken de mutlaka sel teminatının olmasına dikkat etmeliyiz.’

Sel felaketi sonrasında yapılması gerekenlerin de önemine değinen Gören, ‘Aracınız park halinde ve lastiklerini geçen seviyede su var ise araç kontağının hiçbir şekilde açılmaması son derece önemli. Bu tür bir durumda kontağın açılması halinde aracın elektrik tesisatı devreye girecek ve elektronik aksamdaki hasarların büyümesine sebep olacaktır. Bunun yanında, aracın çalıştırılması halinde hava filtresi kanalıyla aracın motor aksamına su girişi olacak ve motor hasarı da oluşacaktır. Araç çalışır durumda iken sel hasarına maruz kalınması halinde ise aracın bir an önce stop edilmesi gerekmektedir. Aracınızın hasarlı olduğunu gördüğünüz ilk anda bize veya acentenize başvurmanız ve destek istemeniz en doğrusudur.’

© Copyright 2018 - Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi