Kapat

Sigortam Cepte Anadolu Sigorta

İNDİR
Kapat

Sigortam Cepte Anadolu Sigorta

İNDİR

Eğitmenliğini Yasemin Selak’ın yaptığı Şile Bezinden Giyim ve Aksesuar Yapımı kursunu başarıyla tamamlayan 25 kursiyer, 13 Mart 2017 tarihinde başlayan kursta üç ay boyunca 256 saat eğitim görerek birer usta adayı haline geldiler.

Anadolu Sigorta’nın kaybolmaya yüz tutan geleneksel mesleklere olan ilgiyi arttırmak ve bu meslekleri yeniden canlandırmak amacıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teknik danışmanlığında gerçekleştirdiği “Bir Usta Bin Usta” Projesi İstanbul Şile Bezinden Giyim Aksesuar Yapımı kursu, 07 Haziran 2017 tarihinde Şile IMKB Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen törenle tamamlandı.

Törene, ilçe Kaymakamı Salih Yüce, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Turan Temel, Garnizon Komutanı Hava Savunma Albay Ali Beşir, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve STK temsilcilerinin yanı sıra davetliler katıldı.

Törende konuşma yapan Anadolu Sigorta Kurumsal İletişim Müdürü Berna Ergüntan, Bir Usta Bin Usta projesi hakkında bilgi verirken, projenin İstanbul’un yerel değerlerinden birisi olan Şile Bezi kültürünü devam ettirmek açısından önemini vurguladı. Bir Usta Bin Usta’nın kaybolmakta olan yerel değerlerin korunmasında toplumda farkındalık yarattığını belirten Ergüntan, kursu tamamlayan usta adaylarını da tebrik etti.

“Bir Usta Bin Usta” Projesi ile ilgili detaylı bilgiye www.birustabinusta.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

İstanbul – Şile Bezinden Giyim ve Aksesuar Yapımı

Rahat, hafif, doğal bir giysi olma özelliğiyle geniş kullanım alanı olan Şile yöresine özgü şile bezi, özgün bir pamuklu bürümcük dokumadır. Şile bezi hem atkı hem çözgü yönünden bükümlü kıvrak iplik kullanılmasından dolayı dokuma benzeri yöresel kumaşlardan farklı bir yer edinmiştir. Şile’de dokuma işleminin el yapımı eski ahşap el tezgahlarında ve son dönemlerde modern dokuma tezgahlarında gerçekleştirildiği görülmektedir.

Şile Bezi, üzerinde baskı ve el işlemeleriyle süslenerek değişik amaçlarda kullanıma sunulmaktadır. El nakışları, floş iplikle yöreye has özellik taşıyan motiflerle yapılmaktadır. Bu motifler halk arasında değişik isimlerle anılmaktadır. Örneğin çatlak kahve, samatya, kartopu, gazi sofrası, yasemin, hanım yanağı vb. işlemeler, kasnağa gerilen bez üzerine floş iplikle yukarıdaki isimlerden oluşan motiflerle yapılmaktadır. Masa, sehpa örtüsü, erkek ve kadın gömlekleri, elbise, gecelik, sabahlık, mutfak ve yatak örtüleri şeklinde kullanılmaktadır.

© Copyright 2018 - Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi