Kapat

Sigortam Cepte Anadolu Sigorta

İNDİR
Kapat

Sigortam Cepte Anadolu Sigorta

İNDİR

Anadolu Sigorta’nın Bir Usta Bin Usta Projesi’nin Manisa E Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda gerçekleştirdiği Gördes Dokumacılığı kursunda eğitim alan 66 mahkûmun dokuduğu el yapımı halılar, Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ‘Hükümlü ve Tutuklu El Sanatları Sergisi’nde ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Anadolu Sigorta’nın Bir Usta Bin Usta Projesi’nin 2013 yılında başlayan eğitimlerinden birisi olan Gördes Dokumacılığı kursu, aradan geçen 3 yıllık sürede, başarılı çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Proje tarihinde ilk defa bir ceza infaz kurumunda yapılan eğitimlerde, Gördes yöresine özgü dokuma teknik ve yöntemleri, 6 ay ve toplamda 550 saatlik bir program ile o gün kursa katılan 20 hükümlüye öğretilmişti.

Şu ana kadar kursa katılıp eğitim alan 66 mahkûm, tezgâhlarda ayda 5 taneye kadar, 90’a 140 cm ebatlarında el yapımı Gördes halısı dokuyor. Mahkûmların yaptıkları el yapımı halılar, ceza infaz kurumunun katıldığı halka açık etkinliklerde de sergileniyor ve satışa sunuluyor. 2015 yılında, Manisa Mesir Şenlikleri Fuarı’nda sergilenen Gördes halıları, son olarak Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ‘Hükümlü ve Tutuklu El Sanatları Sergisi’nde alıcıların beğenisine sunuldu.

Yakın bir zaman önce halı kırkma makinesi de edinen ceza infaz kurumu atölyesi, üretim kalitesini daha da artırdı.

Kursiyerlerin topluma yeniden kazandırılması hedefleniyor

Planlanan eğitim süresinin tamamlanmasının ardından, ceza infaz kurumu yönetiminin de çabaları ile faaliyetlerini sürdüren kurs, Gördes Dokumacılığı için ustalar yetiştiriyor. Kurs ile kursiyerlerin topluma yeniden kazandırılması ve yeni bir meslek öğreterek özgüvenlerinin arttırılması hedefleniyor.

Anadolu Sigorta 1. Genel Müdür Yardımcısı Filiz Tiryakioğlu, Manisa Gördes kursunun Anadolu Sigorta’nın topluma karşı olan sosyal sorumluluk misyonunu yerine getirmede çok özel bir yeri olduğunu vurguladı. Tiryakioğlu, “Manisa Gördes kursu, her şeyden önce ceza infaz kurumunda yapılmış olmasından dolayı Bir Usta Bin Usta içerisinde benzersizdi. Kursun, planlanan takvimin ötesinde kendi imkânları ile devam etmesi ve aradan geçen süre içerisinde başarılı çizgisini koruması da bizlere gurur verdi” dedi.

Bir Usta Bin Usta Projesi Hakkında

Bir Usta Bin Usta” sosyal sorumluluk projesi, Türkiye genelinde kaybolmaya yüz tutan meslekleri yaşatmak, bu mesleklerin yeniden canlanmasını ve meslek ustalarının deneyimlerinin geleceğe taşınmasını sağlamak amacıyla hayata geçirildi. Her yıl 5 farklı ilde ve meslekteki ustaların, toplam 100 gence birikimlerini aktarmasının hedeflendiği projede 10 yılın sonunda 50 meslekte toplam 1000 ustanın yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Projenin geçmişi ve 2016 yılının meslekleri ile ilgili detaylı bilgi www.birustabinusta.com.tr adresinden alınabilir.

© Copyright 2018 - Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi