Kapat

Sigortam Cepte Anadolu Sigorta

İNDİR
Kapat

Sigortam Cepte Anadolu Sigorta

İNDİR
Isı Tesisatı

Infrared Isıtıcı

Infrared ısıtıcılar son yıllarda adından daha fazla söz edilen ve endüstriyel alanda iklimlendirmede ilk akla gelen ısıtma sistemlerinden biridir. Elektrikli ısıtıcı olarak da adlandırılan bu üniteler yangın riski açısından büyük önem taşıdığı da ifade edilebilmektedir. Öncelikli olarak konumlandırılma hatalarından kaynaklı yangına sebebiyet verebilmektedir. Nispeten kolay tutuşabilen malzemelerin doğrudan ve sürekli olarak ısıya maruz bırakılması yangın için başlangıç kaynağı olabilmektedir. Bir diğer risk, ısıtıcının devrilmesinden kaynaklı olabilmektedir. Devrilen ısıtıcılar da çevresinde tutuşabilir özellikteki malzemelere doğrudan temas edeceğinden olası bir yangın için ısı kaynağı oluşturacaktır. Yüksek akım çektiği bilinen elektrikli ısıtıcıların çoklu priz ve uzatma kabloları ile kullanılması yangın riskine neden olabilmektedir. Isıtıcıların çektiği akıma uygun olmayan kablo kesiti ve priz düzeneği ısınarak yangın tehlikesi yaratmaktadır.

Mekanik Tesisat

Davlumbaz

Otel ve alışveriş merkezi gibi mutfak bölümünün oldukça yoğun kullanıldığı işletmelerde meydana gelen mutfak yangınları, gerekli önlemler alınmadığı için tüm yapıyı tehdit eder hale gelmektedir. Bu nedenle başlayacak küçük bir mutfak yangını aslında yüksek meblağlarda maddi kayba ve aynı zamanda da iş ve hizmet kaybına sebep olabilecektir. Son derece basit ve ekonomik bir şekilde önlem almak, bu riskin indirgenmesinde büyük oranda başarı sağlamaktadır. Mutfaklarda yer alan davlumbazlara entegre söndürme sistemi bu alan için aktif bir güvenlik önlemi olacaktır.

Mekanik Tesisat

Sauna Sobası

Özellikle otel işletmelerinin sauna bölümlerde yer alan bu elektrikli ısıtıcılar ahşap malzeme ile etkileşime girmekte ve yangına sebep olmaktadır. Saunada başlayan yangın otel işletmelerinde yüksek tutarlarda hasara neden olabilmektedir. Bu sebepten dolayı söz konusu ısı kaynağının bulunduğu bölüme reflakter malzeme tesis edilerek ısıtıcının ahşap malzeme ile doğrudan temasının kesilmesi ve sauna kullanım koşullarının periyodik olarak kontrol edilmesi önem arz etmektedir.

Mekanik Tesisat
Taşıma Ekipmanları

Tesis içi taşımada kullanılan ekipmanlardan kaynaklı yangın riski bu başlık altında incelenmektedir. Elektrikli forklift kullanılması durumunda forkliftin sarj işlemi esnasında akülerin sülfürik asit muhteviyatı neticesinde, şarj işlemi esnasında hidrojen gazı açığa çıkmaktadır. Açığa çıkan hidrojen gazı, havalandırmanın yetersiz olduğu kapalı hacimlerde patlayıcı ortam oluşturabilecektir. Ayrıca, kimyevi maddeler ile çalışılan ortamlarda da hidrojenin ortamdaki diğer gazlarla etkileşime girme riski mevcut olacaktır. Bu durumda akü sarj ünitesinin hava sirkülasyonu yüksek bir bölümde konumlandırılması veya ünitenin bulunduğu alana davlumbaz tipi bir havalandırma sistemi tesis edilmesi gerekmektedir. Ayrıca, sarj ünitelerinin çevresinde yangın yükü oluşturacak nitelikte malzeme depolanmamalıdır.

Mekanik Tesisat

Dizel forklift kullanılması durumunda mazot deposunun statik elektriklenme riskine karşın münferit olarak topraklaması yapılmalıdır. Kolay tutuşabilen ürünler ile çalışılan bölümlerde forklift egzozlarına kıvılcım tutucu takılması gerekmektedir.

Sıcak İşlemler

Tesis sınırları içerisinde gerçekleştirilen tamir ve bakım amaçlı taşlama, kaynak, kesme işlemleri yangın açısından risk yaratan işlemlerdir. Bu işlemlerin planlı ve kontrollü bir şekilde gerçekleştirilmesi ile söz konusu risk kontrol altına alınabilmektedir. Hazırlanacak sıcak işlem izin formu ile çalışanlar, çevre ve yapılan iş, açık alev ve parlamanın oluşturabileceği tehlikelere karşı korunacaktır.

Sıcak işlem gerçekleştirileceği zaman sıcak işlem izin formu hazırlanması ve bu form üzerinde yer alan kontrol aşamaları göz önünde bulundurularak söz konusu işlemin bitirilmesi gerekmektedir.

Mekanik Tesisat
© Copyright 2018 - Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi