Kapat

Sigortam Cepte Anadolu Sigorta

İNDİR
Kapat

Sigortam Cepte Anadolu Sigorta

İNDİR

Dask Adres Kodu Sorgulama

2000 yılında Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun (DASK) faaliyete geçmesiyle birlikte ülkemizde deprem sigortası yasal bir zorunluluk haline getirilmiştir. Zorunlu deprem sigortasına sahip olmak veya var olan poliçenizi yenilemek istediğinizde ise konutunuz için özel olarak belirlenen adres kodunu bilmek bir zorunluluktur. Konutlar için resmi kimlik niteliği taşıyan DASK adres kodu sayesinde taşınmazın özelliklerine, konumuna ve sahibine ait bilgilere tek seferde ulaşılabilir. Bu kod sayesinde konutunuz için yapacağınız tüm sözleşme, sigorta ve benzeri işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Adres Kodu (UAVT Kodu) Nedir?

Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri tarafından 1 Mart 2013 tarihinde hayata geçirilen bir proje olan adres kodu; nüfusa dayalı adres sistemine kayıtlı ve Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm konutlara verilen 10 haneli özel bir koddur. Aynı zamanda UAVT kodu olarak da adlandırılmaktadır.

Adres kodu binada yer alan her bir bağımsız bölüme özel olarak belirlenmiştir. Kişiye özel bir kod olmadığından evin sahibi değişse bile daireye ait adres kodu değişmez.

UAVT Nedir?

Ulusal Adres Veri Tabanı'nın kısaltması olan UAVT, ülke sınırları içerisinde yer alan taşınmazlara ait bilgilerin ve adres kodlarının saklandığı veri tabanıdır.

Adres Kodu Sorgulamanın Önemi Nedir?

  • Gerçek dışı adres bildiriminde bulunan kişilerin tespit edilmesini sağlar.
  • Konuta ait düzenlenen her türlü sözleşmenin eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanmasını sağlar.
  • Adres bilgilerinin eksik veya farklı ifade edilmesinden kaynaklanan hatalı veya mükerrer poliçelerin önüne geçer.
  • Depremin gerçekleşmesi durumunda adrese ait bilgiler sayesinde sigortalı konuta hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlar.
  • Yenileme döneminde sağlanan indirimlerden faydalanmanıza yardımcı olur.
  • Zorunlu deprem sigortası bulunmayan konutların tespit edilmesini sağlar.

Adres Kodu Olmadan DASK Yaptırılabilir mi?

Zorunlu deprem sigortası poliçeleri; 1 Mart 2013 tarihi itibariyle Ulusal Adres Veri Tabanı üzerinden üretilmeye başlanmıştır. Bu nedenle adres kodu olmadan DASK poliçesi üretilemez. Poliçe düzenlenmesini istediğiniz konuta ait adres bilgisini doğru bir şekilde aktardığınızda adres kodu poliçeye otomatik olarak atanır.

DASK Adres Kodu Nasıl Öğrenilir?

Geçmiş yıllarda ülkemizde yaşanan depremler maddi ve manevi anlamda yıkıcı olmuştur. Zorunlu deprem sigortası sayesinde ise maddi kayıplar azaltılmaktadır ve konutlarınız için önem arz etmektedir. Adres kodu sayesinde sahip olduğunuz tüm konutlar için doğru bilgilere erişerek deprem sigortasını yaptırabilirsiniz.

  • Bağlı bulunduğunuz muhtarlık, belediye veya nüfus müdürlüklerinden,
  • Doğal Afet ve Sigortalar Kurumu resmi web sitesi üzerinden,
  • E-devlet uygulaması üzerinden

adres bilgilerinizi girerek adres kodunuzu herhangi bir ücret ödemeden öğrenebilirsiniz.

© Copyright 2018 - Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi